Wskazówki, jak zacząć przygodę z kolarstwem szosowym i dlaczego warto to zrobić

Spójrzmy prawdzie w oczy: Wszyscy prowadzimy pracowite, stresujące i często dość samotne życie. Jeśli znajdziesz czas, by wcisnąć w nie jeszcze jedną aktywność, dlaczego miałbyś tego nie zrobić? Poza tym, że jazda na rowerze jest ekscytującą rozrywką, która sprawia, że serce bije, a endorfiny przepływają, jest ona także doskonałym sposobem na osiągnięcie lepszej kondycji, zdrowia i szczęścia. W rzeczywistości wielu uważa jazdę na rowerze za najlepszy trening cardio, jaki istnieje. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy powinieneś zająć się tym hobby - lub już jeździsz na rowerze w ramach innej dyscypliny sportowej - mamy dla Ciebie kilka rad od zawodowych kolarzy, jak zacząć przygodę z kolarstwem szosowym.

Jak bardzo jest źle?

Jazda na rowerze może wydawać się sportem mało obciążającym i w większości przypadków tak właśnie jest. Ale faktem jest, że każdy sport, który powoduje wzrost tętna powyżej 110 uderzeń na minutę, będzie miał negatywny wpływ na stawy. Jeśli uprawiasz go wystarczająco długo, jazda na rowerze może spowodować pewne zużycie - zwłaszcza kolan. Dlatego ważne jest, by wiedzieć, co można zrobić, by chronić stawy i zapobiegać kontuzjom związanym z jazdą na rowerze. Jeśli jesteś początkującym rowerzystą, zacznij powoli i stopniowo zwiększaj swój kilometraż.

Choć nie jest to idealne rozwiązanie, wielu początkujących rowerzystów decyduje się na noszenie nakolanników do czasu, aż nabiorą siły i wytrzymałości. Ochraniacze kolan nie są wprawdzie efektowne, ale mogą w znacznym stopniu przyczynić się do ochrony kolan i sprawić, że jazda na rowerze będzie wolna od bólu.

Sprzęt do kolarstwa szosowego: Czego potrzebujesz, by zacząć

Po pierwsze, porozmawiajmy o sprzęcie. Potrzebujesz oczywiście roweru, a kask i rękawiczki są niezbędne. Jeśli planujesz jazdę po zmroku, warto zaopatrzyć się w parę dobrych świateł rowerowych. Poza tym, możesz wybrać dowolny sprzęt i akcesoria. Jest jednak kilka rzeczy, które każdy rowerzysta szosowy powinien mieć na wyposażeniu.

Przygotowanie kondycji przed pierwszą wyprawą rowerem szosowym

Zanim wsiądziesz na rower, musisz być w dobrej formie, więc przed pierwszą wycieczką zadbaj o wytrzymałość i siłę nóg. Możesz to zrobić w dowolny sposób: Możesz zacząć biegać, uprawiać jogę lub ćwiczyć siłowo.

Zanim jednak to zrobisz, warto dowiedzieć się, czy nie masz żadnych problemów z kolanami. Kłopoty z kolanami mogą sprawić, że jazda na rowerze będzie bolesna, a w poważnych przypadkach wręcz niemożliwa. Jeśli odczuwasz ból kolan, umów się na wizytę u lekarza medycyny sportowej, fizykoterapeuty lub chirurga ortopedy, aby upewnić się, że nie cierpisz na poważniejsze schorzenie. Jeśli Twoje kolana są zdrowe i chcesz zwiększyć wytrzymałość i siłę nóg przed pierwszą wyprawą w trasę, możesz to zrobić na kilka sposobów.

Możesz zacząć uprawiać sport, np. pływanie lub bieganie, albo zacząć jeździć na rowerze, pokonując co tydzień coraz więcej kilometrów, aż będziesz w stanie wytrzymać długie podróże.