Napoje izotoniczne: Dlaczego należy pić je przed, w trakcie i po treningu

Czy uwielbiasz swój potreningowy koktajl proteinowy? Prawdopodobnie tak, ale nie tak bardzo, jak powinieneś. Bo choć koktajl białkowy fantastycznie wspomaga naprawę i wzrost mięśni po ciężkiej sesji treningowej, nie zastąpi izotonicznego napoju sportowego. A to brzmi skomplikowanie, prawda? Nie jest. Napój izotoniczny pomaga organizmowi uzupełnić płyny i elektrolity szybciej, niż gdybyś pił tylko wodę. Innymi słowy, pomagają zachować nawodnienie, dzięki czemu kwas mlekowy z treningu nie gromadzi się w mięśniach i nie powoduje bolesności mięśni o opóźnionym początku (DOMS). Przyspieszają też regenerację, dzięki czemu szybciej możesz wrócić na siłownię. Przyjrzyjmy się bliżej, w jaki sposób picie izotonicznego napoju sportowego przed, w trakcie i po treningu może poprawić Twoją wydajność i przyspieszyć czas regeneracji między treningami.

Dlaczego powinieneś pić izotoniczny napój sportowy przed treningiem?

Przed treningiem Twoje ciało znajduje się w stanie spoczynku. Oznacza to mniejszy przepływ krwi do mięśni, co utrudnia im uzupełnianie składników odżywczych potrzebnych do wydajnego treningu. Przed treningiem organizm jest w stanie spoczynku. Oznacza to, że przepływ krwi do mięśni jest mniejszy, co utrudnia im uzupełnienie składników odżywczych potrzebnych do wydajnego treningu. Aby temu zapobiec, należy uruchomić naturalny mechanizm zwiększający wydajność sportową organizmu.

Najlepszym sposobem na to jest izotoniczny napój sportowy. Naturalne czynniki zwiększające wydajność organizmu, takie jak adrenalina, są najlepiej aktywowane, gdy w krwiobiegu znajduje się wyższy poziom cukru. Napój przedtreningowy zawierający węglowodany bogate w cukier to najlepszy wybór.

Dlaczego powinieneś pić izotoniczny napój sportowy podczas treningu?

Podczas treningu spalasz więcej kalorii i płynów niż w stanie spoczynku. Dlatego ilość składników odżywczych, które organizm jest w stanie wchłonąć z każdego łyku wody, jest mniejsza niż wcześniej. Podczas intensywnych ćwiczeń przepływ krwi z układu pokarmowego do mięśni jest przekierowany, gdzie jest ona potrzebna do produkcji energii. Oznacza to, że organizm jest mniej zdolny do przetwarzania składników odżywczych zawartych w jedzeniu i napojach.

Napój przedtreningowy to dobry początek, ale lepszy jest napój sportowy. Napoje sportowe zawierają elektrolity (sód, potas, wapń i magnez) oraz węglowodany. Twój organizm potrzebuje elektrolitów, aby kontrolować stan nawodnienia, regulować ciśnienie krwi i utrzymywać prawidłowe funkcjonowanie nerwów i mięśni. Węglowodany są źródłem paliwa dla pracujących mięśni. Wybierając napój sportowy zamiast wody, masz pewność, że Twoje mięśnie nie zmęczą się, a metabolizm nie spowolni z powodu odwodnienia i braku równowagi elektrolitowej.

Dlaczego powinieneś pić izotoniczny napój sportowy po treningu?

Po intensywnym treningu mięśnie są pozbawione glikogenu, kluczowego źródła energii, które jest przechowywane w mięśniach i wątrobie. To właśnie glikogen pomaga mięśniom kurczyć się i pozostawać silnymi podczas ćwiczeń. Nawadniając mięśnie izotonicznym napojem sportowym, możesz szybko przywrócić utracony poziom glikogenu w mięśniach. Uzupełnisz także elektrolity, które są tracone podczas pocenia się. Pomoże to przyspieszyć regenerację powysiłkową i zapobiegnie powstawaniu DOMS.

Następnym razem, gdy będziesz chciał sięgnąć po napój sportowy, nie zadowalaj się wodą o smaku cytrynowym. Zamiast tego zastanów się nad napojem, który został naukowo opracowany, aby pomóc Ci osiągać lepsze wyniki i szybciej wracać do zdrowia przy mniejszej ilości bólów i dolegliwości. Przestrzegając tych trzech prostych kroków, będziesz na dobrej drodze do osiągnięcia lepszych wyników i lepszej regeneracji potreningowej. Dlatego następnym razem, gdy będziesz kupować napoje sportowe w sklepie sportowym lub w Internecie, upewnij się, że wybierasz izotoniczny napój sportowy. Dzięki temu z każdego łyku będziesz czerpać jak najwięcej korzyści.